Banner

1. OSB Arıtma Tesisinin Revizyonu için imzalar atıldı


1. OSB Arıtma Tesisinin Revizyonu için imzalar atıldı

 

Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi’nin kapasite artırımı için yapılan ihale sonuçlandı. MTSO ile yüklenici firma arasında sözleşme imzalandı. Çalışma 1 yıl içerisinde tamamlandığında mevcutta 24 bin m3/gün kapasitesi bulunan arıtma tesisi, 40 bin m3/gün kapasiteye çıkacak.

 

“Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi Verimlilik ve Kapasite İyileştirme Projesi”nin 14 Eylül 2020 tarihinde ihalesi yapılmıştı. İhaleyi kazanan yüklenici firma ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) arasında sözleşme imzalandı.

 

Sözleşme imzalama programına Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Malatya 1.Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Babacan ve Özcan Dündar, Malatya 1.Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Taha Memur ve yüklenici firma Göksu Arıtma yetkilisi Çevre Mühendisi Seyfettin Kesgin katıldı.

 

SADIKOĞLU: “KAPASİTESİ YÜZDE 60 ARTACAK”

 

Malatya OSB’sinin arıtma kaynaklı çevreye verdiği zararı önlemek için projeler hazırladıklarını belirten MTSO Başkanı Sadıkoğlu, “Göreve geldiğimiz günden sonra ilk hedefimiz sanayi bölgemizde bulunan arıtma tesisinin çevreye verdiği zararı en aza indirmekti. Bununla ilgili önemli adımlar attık. MTSO olarak, mevcut arıtma tesisimizin kapasite artırımı için 9 Milyon TL’lik bir proje hazırladık. Fırat Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri Destek Programı hibe desteği kapsamında yapılacak ‘Arıtma Tesisi Verimlilik ve Kapasite İyileştirme Projesi’ 1 yıl içerisinde tamamlandığında mevcutta 24 bin m3/gün kapasitesi bulunan arıtma tesisimiz, güncel teknolojik ekipman ve sistemlerle yenileyerek 40 bin m3/gün kapasiteye ulaştırılacak. Yeni arıtma tesisi projemiz de hayata geçtiğinde arıtma ünitelerimiz sanayi bölgelerimiz için belirlediğimiz gelişim hedeflerine uygun, çevreye duyarlı bir yapıya kavuşmuş olacak. Bu sayede Şahnahan Deresi'ndeki OSB kaynaklı kirlilik giderilerek o bölgedeki hemşerilerimizin mağduriyetleri son bulacak” dedi.

 

“MALATYA’NIN GELECEK 50 YILINDA OSB KAYNAKLI ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLACAK”

 

Yeni arıtma tesisi hakkında da bilgi veren Sadıkoğlu, şunları söyledi; “Malatya OSB’sinin geleceğinin planlanması noktasında 250 Milyon TL maliyetli daha büyük bir arıtma tesisi projemiz var. Bu projenin de ihalesi geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yapıldı. Bu dev proje de yer teslimi yapıldıktan sonra 2 yıl içerinde tamamlanacak. Günlük 80.000 m3 kapasite ile uzun yıllar sanayimizin arıtma yükünü taşıyacak tesis tamamlandığında bölgemizin en büyük ve teknolojik arıtma tesislerinden olacak. Hem yeni tesisin tamamlanması hem de mevcut tesisin kapasite arttırılması ile Malatya’nın gelecek 50 yılında OSB kaynaklı çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak. Malatya’mıza, Malatya sanayisine ve sanayicilerimize hayırlı olsun.”

 

YOĞUNLU: “MALATYA OSB’YE HAYIRLI OLSUN”

 

Bir çevre projesi olan arıtma tesisinin kapasite artırımı projesini destekledikleri için memnun olduklarını ifade eden FKA Genel Sekreteri Yoğunlu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın uygulamış olduğu Cazibe Merkezleri Programı kapsamında, ajansımız tarafından da desteklenen Malatya 1. OSB Arıtma Tesisinin kapasite artırımı projesinin ihalesini 14 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirmiştik. Bugün de ihaleyi kazanan yüklenici firmamız ile sözleşme imzalanacak. Kısa sürede tamamlanacak proje ile arıtma tesisi daha üst kapasitede çalışmış olacak. Projenin hayata geçirilmesi ile bölgeye yatırım yapmak isteyen ancak arıtma tesisi kaynaklı tahsis problemi yaşayan yatırımcılara yeni yer tahsisi edebilecek, sonuç olarak üretime, ihracata ve istihdama doğrudan katkı sağlanacaktır” diye konuştu. Projeyi hazırlayan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkürlerimi sunuyorum. Fırat Kalkınma Ajansı olarak bu anlamlı projeyi desteklediğimiz için de mutluyuz. Malatya OSB’ye hayırlı olsun” şeklinde konuştur.

 

SÖZLEŞME İMZALANDI

 

Yapılan konuşmaların ardından MTSO Başkanı Sadıkoğlu ve yüklenici firma Göksu Arıtma yetkilisi Çevre Mühendisi Seyfettin Kesgin sözleşmeyi imzaladı.

 

 

RESİM GALERİSİ