Banner

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yapılan bilgilendirmeye göre, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 40. Maddesinin 31. Fıkrası gereğince; yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtlarının sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi, en geç takip eden ayın sonuna kadar Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine (TOBB) göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilmesi uygulamasına 1/1/2020 itibariyle başlanılacaktır.

 

Buna göre, yetki belgesi sahipleri Ocak-2020 içerisinde indirdikleri sayısal takograf verilerini, en geç Şubat-2020 sonuna kadar ve aynı şekilde sonrasında da her ay indirdikleri verileri en geç takip eden ayın sonuna kadar göndermekle yükümlüdür.

 

Söz konusu veriler, takograf.tobb.org.tr adresine gönderilecek olup detaylı bilgilere bu adres üzerinden erişilebilmektedir.

 

Bunun yanı sıra, taşımacılarımızın yetki belgelerinde kayıtlı olan ve sayısal takograf kullanma zorunluluğu bulunan mevcut taşıt plakalarını 31 Ocak 2020 tarihine kadar, daha sonra olacak değişikleri de değişikliğin meydana geldiği tarihi takip eden ayın sonuna kadar ilgili Bakanlığa bildirmeleri durumunda, sayısal takograf kullanma zorunluluğu bulunmayan taşıtları için işlem yapılmaması sağlanacaktır.

 

Ayrıca 444 95 59 numaralı çağrı merkezi ve [email protected] adresinden konu ile ilgili sorular yanıtlanmaktadır.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordinasyon halinde veri indirme kiosklarının kurulum çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu kioskların ön yüzünde yer alan kart okuyucu yuvasına sürücü kartı yerleştirilerek en fazla 1 dakika içinde sürücü kartında kaydedilen veriler TOBB tarafından kurulan sisteme aktarılmaktadır.

 

Bu kapsamda, ülke çapında şimdiye kadar kurulmuş olan kioskların lokasyonları aşağıda paylaşılmaktadır. Bununla beraber, ekte şirket kartı bilgilendirme formunun (D-3) güncel versiyonunu bulabilirsiniz

 

          Lokasyon

Ankara Lojistik Üssü

TŞOF Kırıkkale Tesisleri

TŞOF Sivrihisar Tesisleri

TŞOF Kırşehir Tesisleri

TŞOF Kulu Tesisleri

Çeşme Limanı

UKAT İzmir TIR Parkı

Malatya OSB

Kayseri OSB

Gaziantep OSB

Balıkesir OSB

Afyon OSB