Banner

12 Kasım Deprem Anı Ülke Tatbikatı Hk


Sayın Üyemiz,

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 1999 yılında gerçekleşen Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım’da tüm Türkiye’de, depreminin gerçekleştiği saat 18.57’de eş zamanlı olarak tatbikat düzenleyecek.

Deprem anı “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatına ilişkin yazılı bir açıklama yapan AFAD, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümünde 81 ilde eş zamanlı olarak tüm vatandaşların katılımıyla tatbikat gerçekleştirileceğini kaydetti. Açıklamada yer alan detaylar ;

SMS MESAJI GELECEK

“Tatbikat; 12 Kasım 2022 Cumartesi gününü, Düzce depreminin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18.57’de ‘Çök-Kapan-Tutun’ hareketinin uygulanmasıyla yapılacak. Tatbikat öncesinde, bakanlık temsilcilerinin katılımıyla AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim

Merkezi’nde saat 18.00’de bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek. Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, ve Erzurum ile canlı bağlantı ve 81 ilden, valilerimizin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak. Ayrıca AFAD Başkanlık merkezinde medya mensupları için Medya Platform Alanı hazırlanacak. Ayrıca, Düzce, İzmir ve İstanbul’da Medya Platform Alanı oluşturulacak. Bu noktalarda deprem ve afet eğitimi konusunda uzman konuklar bulunacak. Ayrıca İstanbul ve Bursa afet eğitim merkezleri yayın yapmak  isteyen medya mensupları için gün boyu açık olacak. Mobil Deprem Simülasyon Araçları Ankara ve Düzce’de bulunacak. Tatbikat öncesinde vatandaşlarımız bilgilendirilecek TRT ve altyapısı uygun olan bazı TV kanallarında banner olarak tatbikat bilgilendirme mesajı yayımlanacak. TRT Kocaeli, Bolu, Düzce ve Ankara radyo yayınları pilot uygulama olarak kesilerek, tatbikata ait bilgilendirme mesajı yayımlanacak. Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerimizden sesli bildirim yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 11 Kasım 2022 Cuma Hutbesinde ve Vaazında Afetler Konusuna yer verilerek tatbikat duyurusu yapılacak. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme mesajı gönderilecek.

VATANDAŞLARIN TATBİKATA KATILIMLARI SAĞLANACAK

Tatbikata; öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanları ile tatbikat saatinde faaliyetine devam eden özel eğitim kurumları, ticaret ve sanayi odalarına bağlı sanayi kuruluşları, özel tesis ve işletmeler bilgilendirilerek, üretimi aksatmayacak şekilde, tatbikata katılması teşvik edilecek.  İl ve ilçelerde tüm okul yöneticileri ve öğretmenler tatbikat hakkında bilgilendirilecek ve öğretmenler, Çök-Kapan-Tutun hareketini öğrencilere anlatarak tatbikat saatinde tüm öğrencilerin aileleriyle birlikte evlerinde tatbikata katılmalarını teşvik edecek. Ayrıca; il ve ilçelerde mahalle, köy, apartman ve sitelerde ilgili yöneticiler ile görüşülerek vatandaşların tatbikata katılımları sağlanacak.

Bilgilerinize

Saygılarımızla