Online Belge Online Tahsilat
Türkçe - English
444 89 44

UMUTVAR OLMAK ADINA…

 

UMUTVAR OLMAK ADINA…

Son aylarda özellikle Bölgede yaşanan ve ülkemizin huzur ve refaha erişmesi açısından önemli bir kilometre taşı olarak gördüğümüz  “Çözüm Süreci” iş dünyasını da oldukça yakından ilgilendiriyor.

Türkiye’nin kalkınmasında büyük bir engel olan iç huzurun tesis edilmesi adına atılan her olumlu adımı iş dünyası temsilcileri olarak her zaman destekledik. Hiç şüphe yok ki, yatırıma ve yatırımcıya susayan bölgede oluşacak iyi bir hava ülkemizin büyümesine ivme katacaktır. Büyüme rakamlarına baktığımızda bölgenin neden güçlü bir ekonomiye sahip olması gerektiğini çok daha net görebiliyoruz.

2014 yılında yüzde 2,9’luk bir büyüme sergileyen ülkemiz, çevresinde yaşanan onca savaş, kaos ve sıkıntılara sürdürebilir bir büyüme ivmesi yakalamıştır. Her ne kadar istenilen bir düzeyde olmasa da, bu bizleri asla ümitsizliğe itmemektedir.

Hele de yeni dönemde, Bölgedeki sosyal barışın ve huzurun tesis edilmesiyle birlikte bu büyüme rakamlarındaki artışın bir anda hızlanacağı kanısını da yinelemek isterim.

Son yıllarda hedefini sanayileşme üzerine kuran Türkiye’nin bu niyeti 2014 yılı rakamlarına da hiç şüphesiz yansımış bulunmaktadır. Ancak burada bir noktayı hatırlatmakta fayda buluyorum. Özellikle sanayi üretiminde büyüme trendini sürdüren ülkemizde tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin azalması bizi ister istemez endişeye sevk etmektedir. Nitekim; Türkiye’nin son yıllarda tarımsal faaliyetlerinde yaşanan düşüş 2014 yılında kendini iyice hissettirmiş ve bu faaliyetlerin katma değeri bir önceki yıla oranla yüzde 1,9 luk bir düşüş göstermiştir. Bunun parasal karşılığı ise yaklaşık 1 milyar doları aşmaktadır. Buradan hareketle, Hükümetimiz kayısı başta olmak üzere Kayısı gibi stratejik önemi bulunan ürünlerimize önemli bir destek sağlamalıdır diye düşünüyorum. Zira geçtiğimiz yıl kötü hava şartlarından kaynaklı sıkıntının ekonomimize olumsuz yansımalarını bir yıldır dillendiriyoruz.

Değerli Üyelerimiz,

Biz güçlü ülkelerin güçlü ekonomilerle oluştuğu gerçeğini iyi biliyoruz. Şu gerçeğin altını çizmekte fayda var. Ekonomide yaşanan durağanlığın faturası da ister istemez ağır oluyor. Bu yüzden önümüzdeki süreç, ekonomimizin yeniden yükselişe geçmesi ve yatırımların yeniden ivme kazanması açısından büyük önem taşıyor. Bu yüzden kent bazında kalkınma modellerinin temelinde yatan ‘Yatırım Seferberliğini’ yeniden gündeme getirmek ve bununla alakalı yeni düzenlemelerde bulunmak gerektiğine inanıyoruz.

Zira biz biliyoruz ki; MALATYA BÜYÜRSE TÜRKİYE BÜYÜR…

 

Saygılarımla,

Hasan Hüseyin ERKOÇ
Yönetim Kurulu Başkanı
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr