Türkçe - English
444 89 44

“MALATYA’DA YATIRIM YAPMAK İSTEYEN CİDDİ FİRMALAR VAR”

ANKET

Sizce Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine verdiği hizmet konularından hangisine yoğunlaşmalı ?

 

ETKİNLİK TAKVİMİ
“MALATYA’DA YATIRIM YAPMAK İSTEYEN CİDDİ FİRMALAR VAR”

23 Şubat 2017 Perşembe

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, “Malatya cazibe merkezi projesi içerisinde 23 ilden en fazla yararlanacak il konumunda gözüküyor. Cazibe merkezi imkânlarından yararlanıp, yatırım yapmak isteyen ciddi firmalar var. Bunun takipçisi olacağız. Bunu gerçekleştirirsek, Malatya’nın işsizlik oranını da daha aşağı çekme; istihdam ve üretimi artırma noktasında ciddi bir avantajı da yakalamış olacağız” dedi.

15 Temmuz Şehitleri Meclis Toplantı Salonu’nda, Meclis Başkan Vekili Ali Seydi Ünlü başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; 2016 yılı kesin hesabı, derece ve aidiyet ücretlerinin tespiti, teknokentin sermaye artışına iştirak edilmesi ve 2017 iş planı konuları oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis toplantısında daha sonra MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, gündeme ilişkin konular ve oda çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

“SİVİL AFFI YASASI ÇIKTI”

Erkoç, ÖTV ve KDV indirimine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemiz bir taraftan “Güçlü Bir Türkiye İçin” referanduma yürürken, diğer taraftan ekonomideki yol haritasını geri plana atmıyor. Bu kapsamda hükümetimiz işverenlerimize yönelik önemli istihdam teşviklerini hayata geçirdi. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin gayretleriyle sicil affı yasası çıktı. Geçmişte yaşadığı sıkıntılar nedeniyle kredi almakta zorlananlar artık bu zorlukları yaşamayacaklar. Hükümetimizin beyaz eşya ve mobilya sektörlerindeki vergi indirimleri, vergisini zamanında ödeyenlerin ödüllendirilmesi gibi düzenlemeler bu anlamda çok önemli bir adım oldu. Beyaz eşya ve mobilya da 30 Nisan’a kadar” ifadelerini kullandı.

 

“MALATYA İŞ DÜNYASINI ARTI BİR İSTİHDAM SAĞLAMAYA DAVET EDİYORUM”

‘İstihdam Seferberliği’ toplantısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ankara’da yapıldığını hatırlatan Erkoç, şunları söyledi: “Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde geniş katılımlı bir “Ekonomi Şurası” gerçekleştirildi.

Bildiğiniz gibi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülke olarak bir istihdam seferberliği ilan etti. Her işletmenin en az artı bir istihdam sağlamasına yönelik Cumhurbaşkanımız tarafından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan söz aldı. Ülkemizde 1,5 milyon işletme var. Buda 1,5 milyon kişiye iş istihdamı sağlamak demektir. Artı bir yapılırsa, Türkiye işsiz sayısı 3 buçuk milyon, yani bu 1,5 milyonu istihdam edersek işsizliği yarıya indirmiş olacağız. Unutmayalım ki sağlanacak her bir istihdam piyasaya yeni bir talep, ilave harcama olarak geri dönecektir. İş dünyası olarak, bu seferberliğe en büyük desteği yine bizler vereceğiz. 09.02.2017 tarihinde yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamede ile yapılan düzenleme ile özel sektör işverenleri tarafından İŞ-KUR’ a kayıtlı işsizler arasından işe alınan ilave bir kişi istihdamı için, işverene 666,60 TL Sigorta Primi Desteği, 93,32 TL Gelir Vergisi Stopaj Desteği ve 13,49 TL Damga Vergisi desteği olmak üzere toplamda 773 TL destek sağlıyor. Asgari ücretli bir işçinin işverene maliyeti 2.177,44 TL iken sağlanan destek ile işveren sadece net ücret olan 1.404,03 TL ödeyecek. Yapacağınız 1.404 lira ilave istihdamla, unutmayın ki bu bir beka meselesidir. Milletin ve ülkenin birliği meselesidir. 15 Temmuz ve Çanakkale ruhumuzla bu seferberliğe sahip çıkalım. Malatya iş dünyasını Türkiye'nin geleceğine en az artı bir istihdam sağlamaya davet ediyorum.”

 

“MALATYA’DA OSB’DE YATIRIM YAPACAKLAR 6’NCI BÖLGEDEN YARARLANACAK”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Malatya’da ‘Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı’nın yapıldığını kaydeden Erkoç, “Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan katılımıyla, “Cazibe Merkezleri Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı. Toplantıda Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan Cazibe Merkezleri içerisinde yer alan Malatya’nın Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapacaklar 6. Bölge teşvikinden yararlanacak. Sanayi Şurası’nda da Malatya, Erzincan, Elazığ, doğu illeri olarak sayın başbakanımıza yeni yapılacak 23 ildeki yatırımların; konumları ne olursa olsun 4’ncü ya da 5’nci bölge ama yapılacak yatırımların 6’ncı bölge avantajından yararlanmasını gerektiğini ifade etmiştik. Bu işin takibini de yaptık ve bunun müjdesini verdi. Malatya’nın cazibe merkezi olmasında emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Burada da ciddi anlamda bakanımızın ciddi gayretleri oldu. Malatya’da 6’ncı bölge avantajından yaralanacak. Malatya 4’ncü bölge ama OSB yatırımlarında 5’nci bölgeden yararlanıyordu, yeni yapılacak cazibe merkezleriyle 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanacak” diye konuştu.

 

“CİDDİ BİR YOĞUNLUK YAŞIYORUZ”

Erkoç, cazibe merkeziyle ilgili ciddi anlamda bir yoğunluk yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: “28 Şubat müracaatın son günü. Ama ucunun açık olduğu söylendi. 28 Şubat’tan sonrada tekrar müracaat alınacağı ifadesinde bulunuldu. Ama şunu sevinerek ifade etmeliyim ki, Malatya’ya cazibe merkezi olarak şuana kadar ciddi yatırımcılar Kalkınma Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı Destek Ofisi’ne müracaat etti. İnşallah bakanlık bu destekleri verdiği takdirde, kaynakta bir sınırlama olmadığı söylendi, Malatya cazibe merkezi projesi içerisinde 23 ilden en fazla yararlanacak il konumunda görünüyor. Gelen yatırımcılarla birebir ben, valimiz ve diğer ilgili arkadaşlarda yakından ilgileniyoruz. Cazibe merkezi imkanlarından yararlanıp, yatırım yapmak isteyen ciddi firmalar var. İnşallah bunun takipçisi olacağız. Bunu gerçekleştirirsek, Malatya’nın işsizlik oranını da daha aşağı çekme; istihdam ve üretimi artırma noktasında ciddi bir avantajı da yakalamış olacağız.”

 

“ODAMIZIN HAZIRLADIĞI PROJEYİ TANITTIK”

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ‘Malatya’da Dezavantajlı Üç Grubun Uyum ve Mesleki Becerilerini Geliştirerek, İşgücü Piyasasına Dahil Olma ve İstihdam Oranlarını Artırma Projesi’ ile ilgili de bilgi veren Erkoç, “Odamız tarafından Avrupa Birliği (AB) hazırlanan proje ‘Malatya’da Dezavantajlı Üç Grubun Uyum ve Mesleki Becerilerini Geliştirerek, İşgücü Piyasasına Dahil Olma ve İstihdam Oranlarını Artırma Projesi’nin tanıtım toplantısını gerçekleştirdik. Projenin bütçesinin 267 bin AVRO olduğunu kaydederek, bütçenin yüzde 95’ini Avrupa Birliği’nin (AB), yüzde 5’ini ise odamız tarafından finanse edilecek. Proje kapsamında, Roman çocuklar, eski kadın mahkûmlar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde göç alan çocuklarımızın eğitimlerini gerçekleştirmek ve istihdama kazandırmayı amaçlıyor. Proje kapsamında 80’i kadın olmak üzere 200 kişiye eğitim verilecek.  Daha sonra belli bir kısmını iş gücü piyasasına kazandırılacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

CAZİBE MERKEZLERİ KATALOĞU' TANITIM TOPLANTISI

Erkoç, oda olarak ‘Cazibe Merkezleri Kataloğu’ toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Odamız ile Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) ortaklaşa düzenlediği, ‘DMO Cazibe Merkezleri Kataloğu Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Cazibe Merkezleri Programı’yla, kapsamdaki 23 ilde yatırım ortamını canlandırarak, istihdam, üretim ve ihracatı artırmak, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak ve KOBİ’lerin desteklenmesinin hedeflenmektedir. Yerli malı üretip, bu katalogda yer alanların DMO tarafından tedarikçi firma olarak görülmesi ve alımlarında bu firmaları dikkate almaları hedefleniyor. Yerli mal alımlarına devletin farklı destekleri de var” dedi.

 

“MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI YAPILDI”

Mesleki yeterlilik sınavının yapıldığını kaydeden Erkoç, “Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM A.Ş. işbirliğiyle “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları gerçekleştirildi.  Mesleki Yeterlilik Belgesi için odamıza 243 başvurdu. 243 kişi için 25-28 Ocak 2017 tarihlerinde ahşap, betonarme demirci, sıvacı, duvarcı, seramik karo kaplama, ısı yalıtım ve betoncu mesleklerinde sınavları yapıldı. Yazılı test, mülakat ve iş başında uygulamalı olarak gerçekleştirildi” diye konuştu.

 

MALATYA OCAK 2017 İHRACATTA RAKAMLARI

Malatya’nın Ocak 2017 ihracat rakamlarıyla ilgili de bilgiler veren Erkoç, “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; Malatya’nın Ocak 2017 ihracatı, Ocak 2016 ihracatına göre; yüzde 22 oranında artış gösterdi.  TİM verilerine göre; Ocak 2017’de 30 milyon 349 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. Ocak 2016’da ise 24 milyon 751 bin dolar tutarında ihracat yapılmıştı.  Yılın ilk ihracat rakamı bir önceki döneme göre; yüzde 22.61 oranında artış göstermiş oldu. Malatya Gümrüğü üzerinden yapılan ihracatın 13 milyon 104 bin doları Kuru Meyve ve Mamullerinde, 10 milyon 715 bin doları Hazır Giyim ve Konfeksiyondan, 1 milyon 563 bin doları Su Ürünleri ve Hayvansal Mamullerinde ve 1 milyon 457 bin doları ise Tekstil ve Hammaddelerinden sağlandı. Malatya ihracatının en önemli ikinci kalemini oluşturan Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörü Ocak 2016’ya göre yüzde 77.20 oranında artış gösterdi. Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründe Ocak 2016’da 6 milyon 47 bin dolar ihracat yapılmıştı” ifadelerini kullandı.
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr