Online Belge Online Tahsilat
Türkçe - English
444 89 44


ANKET

Sizce Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine verdiği hizmet konularından hangisine yoğunlaşmalı ?

 

ETKİNLİK TAKVİMİ
KAYISIDAKİ FELAKET VE ÇALIŞMALARIMIZ

1 Temmuz 2014 Salı

 Kayısıda yaşanan felaket bu yıl Malatya ekonomisini ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki, Tarihinde ilk kez bu yıl birçok üretici kayısıda gelir elde edemediği için düğününü erteletti. 

 Kayısıda yaşanan felaket bu yıl Malatya ekonomisini ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki, Tarihinde ilk kez bu yıl birçok üretici kayısıda gelir elde edemediği için düğününü erteletti. Toplamda 50 civarında iş kolu da kayısıya endeksli olarak etkilendi. Bununla alakalı, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimlerimizi sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta içinde 4’ü meclis üyemiz olmak üzere 5 kişilik bir Kayısı İnceleme ve Araştırma Komisyonu kurduk. Meclis üyemiz Tarık Pektekin başkanlığında Aydın Elmas, Remzi Bend, Erol Elbir ve Abdullah Duran’dan oluşan komisyonumuz ilk toplantısını yaptı. İlk toplantı sonrası komisyon tarafından bir rapor hazırlandı. Komisyon üyelerimiz önümüzdeki günlerde çalışma ile ilgili detaylı bilgiler paylaşacak ve ardından Yönetim Kurulumuz olarak bunu başta Tarım Bakanımız olmak üzere tüm ilgili birimlere önümüzdeki günlerde göndereceğiz.

…..

 

Türk Hava Yolları ile yaşadığımız sıkıntı hepinizin malümü. Bu konuda ilgili girişimlerde bulunmamıza rağmen henüz olumlu bir cevap alamadık. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Başbakan’a da bu konuda bir mektup yazdım. Umarım Malatya’yı mağdur etmezler. Nitekim duyumlarımıza göre en kısa sürede THY’nin normal seferlere başlayacağını duyduk bunun bir an önce res mileşmesi en büyük dileğimiz.  

….

 

Biliyorsunuz 2. OSB içinde KOSGEB ve AB Destekli İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (İŞGEM) oluşturduk.    İŞGEM AB Birliği Danışmanı görevine başladı. Bu arkadaşımız İŞGEM işlevinin doğru şekilde işlemesi için bize danışmanlık yapacak. Bu arkadaşımızın tüm giderleri AB tarafından karşılanacaktır. Toplam 38 işlik olan yerde uygun yatırımcı bulunması ve iki yıllık süre içerisinde bunlara eğitim verilmesi gibi konularda  bu arkadaşımız danışmanlık verecek. Biz Yürütme Kurulunu oluşturduk. Yürütme Kurulu bu hafta ilk toplantısını yaparak çalışmalara başladı. İyi fikri olan yeni girişimci arkadaşlar müracaatlarını odamız genel sekreterliğine yapabilirler.

…..

 

Malatya ‘nın ihracat rakamlarına da kısaca değinmek istiyorum. Geçtiğimiz 5 ayda toplam 167 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde ihracatımız 157 milyon dolar civarında iken 10 milyon dolarlık artış, bizleri  yıl sonu itibariyle umutlandırıyor. Toplam 83 ülkeye ihracatımız olurken, en fazla ihracatı, Almanya, İran, ABD, İtalya, Rusya gibi  ülkelere gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İhracat kalemlerimizin başında 81 milyon dolar ile Kayısı gelirken diğer 4 sırayı; Hazır giyim, Su ürünleri, Hububat ve Bakliyat ile Tekltil malzemeleri ürünleri geliyor. Önemli bir not daha, geçtiğimiz yıl aynı dönemde, yani ilk beş ayda ihraç ettiğimiz yaş kayısı  gelirimiz 2013 yılında 1 milyon 654 bin dolar iken 2014 yılının aynı döneminde bu rakam 470 bin dolarda kalmıştır. Bu arada İSO’nun açıkladığı ilk 500 firma içinde 4 Malatyalı hemşehrimizin bulunması da bizim için bir gurur vesilesi oldu.

 
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr