Online Belge Online Tahsilat
Türkçe - English
444 89 44

İŞ DÜNYASI HUZURDAN YANADIR

 

Öncelikle Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde elim bir maden faciası yaşandı. Cumhuriyet Bayramımızı kutladığımız bir günde bu kazanın meydana gelmesi bizleri de derinden üzmüştür. Yine bildiğiniz gibi Muharrem ayına girmiş bulunuyoruz. Tüm kardeşlerimizin Muharrem ayını da tebrik ediyorum

Geçtiğimiz ay içerisinde Ankara’da  Başbakan Davutoğlu TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ve STK temsilcileri ile TOBB’un yerel teşkilatlarının da katıldığı istişare toplantısına katıldım. Oldukça verimli geçen toplantıda özellikle bölgemizdeki Çözüm sürecinin sağlıklı ele alınması ile ilgili bir takım görüşler ortaya atıldı. Son zamanlarda bölgede yaşanan ve çözüm sürecine bir darbe olarak nitelendirilen olumsuz gelişmeler ülkemiz adına üzücü bir durumdur.Bingöl ve Hakkari’de yaşanan ve güvenlik güçlerimizin şehit olduğu olaylar tamamen barış sürecine vurulmak istenen bir darbedir. Biz iş dünyası olarak bölgenin huzurundan yanayız. Ve Hükümetin Çözüm sürecini desteklediğimizi bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.Sayın Başbakanın 10 Ekim’de Malatya’ya yaptığı ziyarette kendisine sorunları içeren bir dosya sunduk. Bu dosyada, Kuzey Çevre Yolu,Hızlı Tren talebi, Vergi Yükünün azaltılması, Enerji Desteği, Sulama Kanallarının bitirilmesi Yeni Teşvik Sistemi ve Vagon Onarım Fabrikasının değerlendirilmesi gibi taleplerimiz yer aldı.

Biliyorsunuz Dünya’nın yeniden şekillendiği şu günlerde bölgemizde yaşanan sıkıntılar ister istemez ekonomimizi de olumsuz yönde etkilemektedir. Ortadoğu’da ve hemen yanı başımızda yaşanan savaşlar Türkiye ekonomisini ciddi anlamda etkilemiştir. Özellikle İrak ve Suriye gibi ülkeler ile olan ihracatımızda son birkaç yıldır ciddi sıkıntılarımız mevcuttu. Ben kısaca Malatya’nın ilk 9 aydaki ihracatına değinmek istiyorum.

Geçtiğimiz yıl ilk 9 aylık dilimde 287 milyon dolar ihracatımız bu yılın ilk dokuz ayında 272 milyon dolara geriledi. Yaklaşık 15 milyon dolarlık bir kaybımız söz konusu. Bu kayıp ise İrak ile ilişkilerden kaynaklanmaktadır. Zira geçtiğimiz 9 aylık dilimde Irak’a olan toplam ihracatımız 43 milyon dolar iken bu yıl bu rakam 30 milyon dolarlara kadar geriledi.

Malatya bu yıl deyim yerinde ise ‘Kayısı ile imtihan oldu’ bu yılın ilk dokuz ayına baktığımızda kayısıda  143 milyon dolarlık bir ihracatımız söz konusu olmasına rağmen geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla yaklaşık 13 milyon dolarlık artışın sebebi maalesef kayısının az olmasından kaynaklı konjonktürel bir artış söz konusudur. Gönül arzu eder ki, hem ürünümüz bol olsun hem de dünya pazarında daha yüksek fiyattan satılsın.

Bir notu daha sizinle paylaşmak istiyorum. Alternatif ürün konusunu zaman zaman dile getiriyoruz. Bu kapsamda son birkaç yıldan beri Su ürünlerindeki artışta dikkatimizi çekiyor. 2011’lerde 2 milyon dolar dolarla seyreden su ürünü satışımız 2014 eylül itibariyle 20 milyon doları aşmıştır. Alternatif üretim yelpazemizin genişlemesine en güzel örneklerden birini Su ürünleri oluşturmuştur.
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr