Online Belge Online Tahsilat
Türkçe - English
444 89 44

BÜYÜKŞEHİR OLMANIN SORUMLULUĞU

2014 yılı Malatya açısından önemli bir yıl olacak. Malatya’nın büyük Büyükşehir olması kentin yönetiminde bulunanlara hiç şüphe yok ki ayrı bir sorumluluk katmaktadır.  Nitekim Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak “Büyükşehir” bilinci ile kentimizi geleceğe taşıma telaşı ve gayreti içindeyiz.

 

Dünya’daki  ve bölgemizdeki dalgalanmalar dikkate alındığında Türkiye 2013 yılını  oldukça verimli geçirdi diyebiliriz. Buna paralel olarak Malatya’nın ihracat karnesini de olumlu bir gelişme olarak görmek mümkün. 2012 yılında toplamda 247 milyon dolarlık bir ihracata sahip olan kentimiz yıl sonu itibariyle 300 milyon dolarlık bir sınıra gelerek bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 20’lik bir artışla Türkiye ortalamasının üstünde bir başarı sağlamış oldu.

 

Her seferinde dile getirdiğimiz gibi bu büyüme toplam rakamda bizim hedeflediğimiz noktanın çok çok altında yer alıyor.  Ancak şunu da unutmamak lazım; Malatya önümüzdeki 10 yıl içinde hedeflediği noktaya mutlaka gelecektir diye düşünüyorum.

 

Yine ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda bu yıl Irak faktörü oldukça öne çıkıyor. Irak’a yapılan yaklaşık 50 milyon dolarlık ihracat aslında çok büyük anlamlar ifade ediyor. Özellikle bölgemizdeki huzur ve barışın tam anlamıyla tesis etmesi, önümüzdeki süreçte Malatya’nın birkaç basamak birden atlayacağı anlamına geliyor.

 

Bu pencereden baktığımızda; Yeni dönemde büyükşehir kavramının mutlak içini doldurmamız gerekliliği ortaya çıkıyor. Özellikle kentimizin büyükşehir kuramına uygun bir şekilde genişlemesi ve büyümesi için hiç şüphe yok ki yeni bakış açılarını masaya yatırarak, elimizdeki az malzeme ile daha fazla iş yapmanın gayreti içinde olmamız kaçınılmazdır.

 

Değerli Hemşerilerim;

 

Şunu gururla söylemek isterim ki; Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ticari hacim noktasında birinci sırada yer almaktadır. Dolayısıyla üretim çeşitliliğini belirli bir noktaya getirdiğimiz zaman sosyal bir gelişim de art arda gelecektir. Bu noktada Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için büyük gayret sarf etmektedir. Nitekim geçtiğimiz ay yine sektör sorunlarını masaya yatıran Meclis Komitelerimiz deyim yerinde ise harıl harıl çalışarak sorun tespiti noktasında önemli çalışmalar yapmıştır. Sektörlerine kayıtsız kalmayan bir anlayış içerisinde tüm sorunlar en ince detayına kadar, bu komitelerde ele alınmaktadır.

 

Büyükşehire yakışan bir Malatya ortaya çıkarmak için canla başla çalışmaktayız. Yine 3. Organize Sanayi Bölgesi diye adlandıracağımız 1. OSB’nin devamındaki alanımızın alt yapısı  bittikten sonra fabrikalarımızın birer biren faaliyete geçmesi Malatya’ya önemli bir ekonomik boyut kazandıracaktır.

 

Bardağın dolu tarafından bakılması gerektiğine inanın biri olarak diyorum ki,

 

2014 yılında gördüğümüz eksiklikleri gidermek, ihracatımızı 400 milyon dolara çekmek, kent tanıtımına daha fazla önem vermek için “Birliktelik Ruhumuzu” devam ettirmemiz gerekiyor. Bu kent ancak “Birlikte” büyüyecektir. Bunun için fikirlerin değil kentimizin asli kültürü etrafında bir araya gelerek yol haritamızı şekillendirmemiz gerekiyor.

Ben bu vesile ile, Tüm üyelerimize yeni yılda sağlık mutluluk ve bol kazançlar diliyorum.,

 

 

 
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr