Online Belge Online Tahsilat
Türkçe - English
444 89 44


ANKET

Sizce Malatya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine verdiği hizmet konularından hangisine yoğunlaşmalı ?

 

ETKİNLİK TAKVİMİ
2016 EYLEM PLANI

12 Şubat 2016 Cuma

Seçim dönemini geride bıraktık. Yeniden ekonomi ve reformlara odaklanma talebimizi hep dile getirdik. Türk özel sektörü olarak yeniden koşmaya hazırız. Hükümetimiz tarafından açıklanan 1 yıllık Eylem Planı'nı çok faydalı buluyoruz. İş dünyası ve yatırımcılar önlerini görmek ister. Eylem Planı'nda da bunu görüyoruz. Bölgemizde sisli hava daha hızlı şekilde artarken, açıklanan yol haritası çok önemli.

 

Eylem Planı'nda çalışma hayatından mesleki eğitime, girişimcilikten yenilikçilik desteklerinden KOBİ teşviklerine kadar uzun zamandır beklediğimiz birçok reformun bulunuyor.

 

Eylem planındaki bu başlıkların her birinin çok değerli uzun süredir iş dünyasının talep ettiği konuların hükümet programında yer almasından memnuniyet duyduk. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve hükümetimizin değerli üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bunların hayata geçmesi adına bizler de iş dünyası olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız. Yeni dönemle birlikte tekrar büyüme hamlemize ve bunu sürdürülebilir hale getirecek reform paketlerine odaklanmamız da özellikle büyük değer taşıyor.

 

İhtiyaç duyulan yeni modellerin özel sektör ile çalışılarak hazırlanması gerekiyor.  Asgari ücret, kadın çalışanlar, kıdem tazminatı, yarı zamanlı çalışma, istihdam büroları gibi çalışma hayatını ilgilendiren ana başlıklar kısa sürede hayata geçecek. Bu düzenlemelerin sektörlerin ve firmaların maliyetlerini fazla etkilemeden hayata geçirilmesi için hükümetimiz ile özel sektör arasındaki işbirliği ve istişarenin güçlü bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Genel itibariyle 1 yıl içinde bu eylemlerin tamamının ortak akıl ile hayat geçirilecek olması ekonomik kalkınmamıza ciddi bir ivme sağlayacaktır.

 

Eylem planda küçük ve orta ölçekli işletmelere özel destekler sağlanmasının ülke ekonomisinin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin gelişimi için önemli bir fırsat.  Özellikle KOBİ’lerin ihracatçı kimliğini ve rekabetçi yapısını güçlendirmek üzere atılacak her adımı destekliyoruz. Türkiye’nin kalkınma hedeflerine ulaşmasında KOBİ’lerimizin büyük katkısı olacaktır. Bu noktada KOBİ’lerin önünü açan reformları sürdürmeliyiz.

 

Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip reform paketi ile iş hayatına girmek isteyen cesaretli, heyecanlı ve inançlı girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirme noktasında ciddi adımların atılıyor.

 

Hibe ve faizsiz kredi desteklerinin arttırılmasının genç girişimcilere büyük katkı sağlayacak. Girişimcilerimizin önündeki en önemli problemlerden birisi sermaye yetersizliği ve finansmana ulaşımdır. Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan reform paketinde bu anlamda önemli adımların atılması iş dünyasına umut verdi. Çünkü ülkemizin hedeflerine ulaşması için yeni girişimcilere ihtiyacımız var. Yeni fikirlere sahip olan girişimcilerimizi mutlaka üretime kazandırmak zorundayız. Malatya TSO olarak bu konularda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. İş dünyası olarak girişimcilerimizin önünü açan her hamlenin destekçisi olacağız.

 

Yılın üçüncü çeyreğine yüzde 4'lük büyüme yakaladık ki iki seçim arasında olmasına ve o dönem artan teröre rağmen çok iyi performans gösterdiğimizi ortaya koyuyor. Neler yapabileceğimizle ilgili de bize çok önemli bir sinyal veriyor aslında büyüme rakamı. 2016'da yeniden, 2001 krizi sonrasında kaldığımız gibi bir ivmeyi yakalayacağımıza inanıyorum.
Copyright © 2014, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik ve Hukuki Şartlar | Site Haritası
Bu site içeriğinin her türlü hakkı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.
Niyazi Mahallesi Buhara Caddesi No:195 44100 MALATYA
444 89 44 0422 323 77 76 tso@malatyatso.org.tr